Dobrodružství v australské poušti

čtvrtek 17. duben 2014 13:22

zdoj: www.alpress.cz

„Květy v poušti“ od Elizabeth Haran je dobrodružný romantický příběh, u kterého si přijde na své každý. Jak milovník dobrodružství, tak romantická duše, ale i ti, kdo rádi čtou knihy z jiného prostředí a jejichž pomocí poznávají jiné země a kultury. 

Děj se odehrává v první polovině 20. století. Hlavní hrdinka Arabella je rozmazlená mladá dívka, pocházející z Anglie. Patří spíš k vyšší vrstvě a není zvyklá se o cokoli starat. Dokonce ani sama o sebe. Od narození ji někdo obskakuje a posluhuje jí. Proto, když se nešťastnou náhodou a svou vlastní vinou ocitne opuštěná v australské poušti, neví si absolutně rady a propadá beznaději. Velmi rychle lituje, že z vlaku, který vezl ji i její rodiče, vystoupila, aby si utrhla zvláštní květinu, kterou předtím ještě nikdy neviděla. Naštěstí a opět velikou náhodou ji najdou místní domorodí obyvatelé a odvedou ji do nejbližšího města, kde žijí běloši.

Město je však poněkud silné slovo a Arabella je vyděšená stále víc. Najednou se ocitá v prostředí, které jí bylo doposud zcela neznámé. Všudypřítomný nedostatek vody a surovin všeobecně, dělá z tohoto místa ještě horší díru, než by se na první pohled mohlo zdát. A navíc ji nikdo nerespektuje, jako urozenou dámu a nikdo jí nehodlá posluhovat. Najednou je odkázaná sama na sebe a na to, jak rychle se dokáže přizpůsobit místním podmínkám, protože, jak se zdá, vlak, který by ji odvezl zpátky do civilizace, jen tak nepojede. Protože sama nemá žádné peníze, je nucena si odpracovat jídlo a ubytování. Automaticky se od ní očekává, že bude pomáhat a zapojí se do péče o hotel, ve kterém je ubytovaná. To je pro Arabellu něco nepředstavitelného a těžko se s tím vyrovnává.

Brzy se však zotaví ze spálenin, které ji postihly během putování pouští a i jinak se začne dávat do pořádku. Postupně se spřátelí s místními obyvateli, mezi nimiž jsou i dva mladí muži, kteří se oba ucházejí o její přízeň. Jeden je fotograf a druhý hledá zlato. Vytvoří si silné citové pouto k mláděti velblouda, které si ji velmi oblíbilo. I domorodí obyvatelé ji již neděsí tak, jako na začátku a začíná pomalu chápat jejich mentalitu. A najednou si jen stěží dokáže představit, že by toto místo měla opustit.

Příběhem Arabelly se ještě prolíná příběh jejích rodičů, kteří se odmítají vzdát a připustit si, že o svou jedinou a milovanou dceru přišli. Vytrvale ji hledají, ale není to vůbec jednoduché, když jim jen málokdo vychází vstříc.

Čtení je to příjemné a nenáročné. U takovýchto knih se příjemně relaxuje a jsou nejlepší na večery u knížky a kávy popř. sklenky dobrého vína nebo co má kdo rád.  

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy