Přátelé navždy

pátek 28. březen 2014 19:40

Pro tuto autorku poněkud netradiční román.

Danielle Steel patří mezi nejoblíbenější současné autorky ženských románů. Na motivy jejích knih bylo natočeno nesčetně filmů. Mnohými je milována, mnohými odsuzována a opovrhována. K četbě jejích knih jsem se dostala až poměrně nedávno a zdaleka jsem ještě nestihla přečíst vše, co napsala. Je toho totiž opravdu hodně. Přesto si však troufám tvrdit, že tento román se vymyká z obvyklého vzorce.

Kniha „Přátelé navždy“ patří mezi její poslední romány. Ale kdo by však čekal nějakou velkou romantiku, bude zklamán. Jedná se spíše o časosběrný příběh pětice lidí, kteří jsou blízkými přáteli. Jedná se o dvě dívky a tři chlapce.

Děj začíná nástupem do mateřské školy a mapuje období jejich dětství, dospívání a následně vstup do samostatného života. Každý z pětice kamarádů pochází z jiného rodinného zázemí a podmínek. Všichni jsou z vyšší vrstvy, ale to je vše, co je v tomto směru spojuje. Někdo má rodiče milující, jiný kariéristy, další má zase problémy se sourozencem apod.

Já bych knihu označila spíš za smutnou a nikterak povzbuzující, i přesto se však hezky čte. Každý čtenář si, myslím, najde hrdinu, s kterým se může ztotožnit, kterému fandí.

Řekla bych, že autorka chtěla ukázat, co se děle v opravdových rodinách. To hezké i zlé. Jaký vliv to má na děti a jak to ovlivní jejich život do budoucna. Že karty jsou rozdány a je jen na nás, jak s nimi budeme hrát. A zda tu hru vůbec můžeme a chceme dohrát. Že život jde dál, i když kolem nás bouří lidské osudy, a ten náš také není jednoduchý.

Nečekejte romantiku ani milostná vzplanutí, velké činy nebo hrdinství, ale obyčejné trochu smutné příběhy obyčejných lidí s obyčejnými starostmi.    

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy