Aurorské čtení s Oliverem Burianem,

sobota 22. březen 2014 07:00

autorem povídkové knihy „Povídky toaletní“, a paní redaktorkou a nakladatelkou Janou Semelkovou z nakladatelství JaS, proběhlo ve čtvrtek 20. března v klidném a útulném prostředí Knihkupectví Letná. 

Nutno říci, že účast nebyla nijak závratná. Nejspíš proto, že byl jeden z prvních krásných teplých dnů, lidé raději zvolili venkovní aktivity. To však neubralo na příjemné atmosféře a mě zcela sobecky potěšila tato komornější varianta. Byl mnohem větší prostor pro obyčejné popovídání s oběma protagonisty.

Akce byla pojata, jako rozhovor moderátora s autorem a prostor dostala i paní Semelková. Otázky byly rozděleny do tří bloků, které byly prokládány čtením z autorovy prvotiny.

Ústředním tématem byla samozřejmě samotná kniha, ale své místo si našla i lehce bulvární témata z autorova života. Mluvil o letech strávených s rodiči v USA. Jak jako 15ti letý chlapec dělal brigádu na lodi nebo jako kopáč s černochy, od kterých se naučil tu správnou „Brůklin ingliš“. Prozradil, že se nikdy necítil být sportovcem, byť ho to bavilo, nebo kým jsou některé z postav knihy inspirované.

Oliver Burian je neobyčejně otevřený člověk, který se nezastaví před žádnou otázkou. Ani jednou jsem neměla pocit, že by váhal s odpovědí, nebo že by snad nechtěl odpovědět vůbec. Jeho humor nejspíš nemají rádi všichni. Je totiž opravdu bez zábran, v dobrém slova smyslu. Není sešněrován strachem, co si kdo pomyslí, když řekne to či ono. A jestli nějaká suchá větev omdlí, když promluví o svém prvním sexuálním zážitku.

Mě velmi pobavila debata, která se rozhořela mezi panem Burianem a jedním z přítomných. Ten se pozastavil nad autorovou poznámkou v knize, že přátelství mezi mužem a ženou existuje, a kdo si myslí, že ne, je vůl… Pro mě slovní souboj vyhrál autor a to i proto, s jakým klidem a nadhledem reagoval a dokázal argumentovat.

Jana Semelková mluvila o jejich spolupráci na knize v podstatě v superlativech. Ale působilo to upřímně a vzhledem k tomu, že spolupráce pokračuje, tentokrát na románové trilogii „Soumrak nosičů“, jim to asi opravdu klape. Co bylo evidentní, že se jí jeho tvorba líbí a nadchla se pro ni hned po přečtení první povídky „Pařez“, která se jí dostala do rukou. To je úvodní povídka celé knihy a autor přiznal, že je to jediná, která je zcela vymyšlená o A do Zet.

Já se každopádně těším na další knihu tohoto autora, protože doufám, že bude alespoň tak dobrá, jako tato. A budu se těšit na případné další autorské čtení, které bych si nenechala ujít. 

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy