Povídky toaletní

středa 19. březen 2014 20:16

Humor záchodový nebo naopak luxusní?

Opravdu jsem netušila, co mohu čekat. Autora, přiznávám, jsem neznala. Když jsem knihu začala číst, tak jsem si ho „vygůglila“ a zjistila, že je to poměrně známý člověk. Oliver Burian je bývalý hokejista, žil s rodiči v USA, po ukončení své sportovní kariéry se věnoval mnoha profesím a nyní se věnuje konzultační činnosti a literární tvorbě.

Reakce na knihu jsou rozporuplné. Mnozí považují povídky za vulgární, bezcitné a drsné, ale snad ještě více ohlasů je pozitivních. Nechybí zde totiž velká dávka černého, ale i laskavého humoru, nadhled člověka, který si všemi těmi věcmi, o kterých píše, prošel (autor přiznává, že je jedná vlastně o určitou formu autobiografie), všeobecný rozhled, odpor k maloměšťáctví a nedostatku sebereflexe, která naopak autorovi nechybí. Je to pohled na svět z mužského hlediska a to pro mě bylo na knize to zábavné a mnohdy poučné.

Některé povídky jsou skutečně hodně syrové, ale nač příkras, když to takhle bylo? Hlavně jsou mnohdy opravdu vtipné. A že je tam sex? No a? Naopak mě překvapuje, že se v dnešní době nad tímhle ještě někdo pozastaví. Pro ilustraci cituji:

„Podíval se blondýně do očí a v jejím pohledu uviděl obdiv, lásku, masáž prostaty, svíčkovou na smetaně, drbání zad, polykání, pouta a snídaně do postele, zkrátka všechno krásné, co žena muži může dát. „

Že je to trochu moc…otevřené? Ano je, ale taková je celá kniha. Koho tento odstavec popudil, ať nečte, protože toto je jen jedna z pasáží, kde autor představuje svoji absolutní upřímnost. Věci nazývá pravými jmény a nebojí se popisovat do detailů. Nikdy to však nepůsobí nechutně ani vulgárně.

Některé povídky jsou i silným námětem k zamyšlení o smyslu života, moci peněz, síle přátelství, touze po lásce atd. Zavedou čtenáře na mnoho míst od vyhřátého pelíšku, přes vrcholy (hor), tenisové kurty, hokejová kluziště, až po filmový festival v Karlových Varech do té nejvybranější společnosti.

Co byste nejspíš nečekali je, že autor cituje např. Plútarcha. Není divu, když o sobě prozradil, že bydlel ve stejném domě, jako František Hrubín, který mu dovolil přečíst celou svou knihovnu, což prý opravdu udělal a vzbudilo to v něm velikou vášeň pro literaturu. O sportovcích koluje spousta povídaček, ale tohle opravdu nebude jen nějaká tupá „hokejka“.

Byť se autor snaží působit cynicky, mě neošálil. V několika povídkách vyplave na povrch jeho citlivá stránka a autor odhalí svoji zranitelnost, byť by to možná sám nepřiznal. Nebo jsem to tam jen jako žena chtěla najít?

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy