Irský společenský román

neděle 2. únor 2014 21:34

zdroj:www.bux.cz

Společenský román z prostředí současného Dublinu. To je „Šarlatové pírko“ od Maeve Binchy. Tato autorka bohužel před nedávnem zemřela, ale její knihy jsou stále populární. Maeve Binchy patří k nejuznávanějším irským autorkám. 

„Střední školu navštěvovala v klášteře v Killiney, později pak univerzitu v Dublinu, kde vystudovala historii. Po studiu vyučovala na několika dívčích školách a o letních prázdninách psala publicistické texty o cestování. Od roku 1969 uveřejňovala v Irish Times humoristické sloupky z prostředí Londýna (ve kterém nějaký čas žila) i dalších světových měst. Vydala celou řadu románů, psala divadelní a televizní hry. Byla vdaná za Gordona Snella, spisovatele a moderátora.“

Hlavními hrdiny této knihy jsou Cathy Scarletová a Tom Feather. Jsou to dlouholetí přátelé a spolupracovníci. Založili spolu cateringovou společnost „Šarlatové pírko“, což je odkaz na příjmení hlavních protagonistů (Scarlet-šarlat, Feather-pírko). Jejich firma se pomalu rozjíždí a začíná se jim dařit. Proto hledají nové prostory, které budou větší a pohodlnější. To, co hledají, brzy naleznou a jsou spokojeni. Jenže postupem času se dozvídají, že s tím místem je spojeno nějaké temné tajemství.

Cathy je vdaná a svého muže velmi miluje. Ten však pro její pracovní vytíženost nemá moc pochopení, a když dostává nabídku na práci v zahraničí, zcela automaticky očekává, že se Cathy všeho vzdá a půjde s ním. Pro Cathy je to však nepřijatelné. Tak dlouho se snažila a budovala svoji pozici na trhu. Ale rozbít vztah, o který museli tak těžce bojovat? Pocházejí totiž každý z jiné společenské vrstvy. Cathiina maminka dokonce uklízela v domě rodiny jejího manžela a to je něco s čím se tchýně nehodlá smířit. Dokonce ani poté, co se již stali manželi. Nevynechá jedinou příležitost, jak Cathy urazit nebo poškodit.

Vše se ještě zkomplikuje, když se Cathy s manželem musejí postarat o děti jeho strýce, černé ovce rodiny, jehož nejstarší a už dospělý syn podědil charakter po otci a dělá jen samé potíže.

Cathy s Tomem mají ne zcela vyjasněný vztah. Přestože jsou oba svým partnerům věrní a nikdy nepřekročili hranici kamarádství, uvědomují si, že spolu často tráví čas jen tak pro radost a mnohem raději než se svými partnery. A není to jen díky společnému podniku a zájmu o vaření.

Je to milá a příjemná knížka. Nejedná se o červenou knihovnu, ale láska je jedním z ústředních motivů. Děj plyne poklidně a nejsou tam žádné nečekané zvraty. Celou knihu jsem se bavila a určitě si od této autorky přečtu něco dalšího. 

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy