Žádné čtení pro citlivky

sobota 1. únor 2014 21:01

zdroj:http://www.alpress.cz/

Afrika je krutá země. A také nádherná. Ale krutá…

Wilbur Smith je autor známý svojí schopností neuvěřitelně uvěřitelně, živě a naturalisticky vyprávět jakýkoli příběh. Píše převážně z prostředí Afriky a z různých časových období. Musím se přiznat, že ty historické patří k mým oblíbenějším, ale ani ty ze současnosti nejsou k zahození. Je to můj nejoblíbenější autor a četla jsem od něj úplně vše, a že toho napsal opravdu hodně. Je to jeden z mála autorů, jehož knihy jsem ochotná číst několikrát. Zvláště v těch z dob minulých se čtenář dozví opravdu hodně z dějin Afriky, převážně z její jižní části.

Nejnovější dílo je „Bludný kruh“ navazuje na knihu „Šelma“, která vyšla v roce 2011.  Abyste si náležitě užili „Bludný kruh“, určitě je lepší si nejdříve přečíst „Šelmu“, ale není to nezbytné. Veškeré informace, potřebné k pochopení děje, jsou v „Bludném kruhu“ zrekapitulované.

Hector a Hazel jsou hlavní hrdinové, pár, který se seznámil za velmi dramatických okolností, když byl Hector povolán, aby Hazel pomohl osvobodit dceru ze somálského zajetí. Unesli ji somálští piráti a drželi ji v otřesných podmínkách.

Nyní spolu hlavní hrdinové žijí šťastně jako manželé a těší se na prvního společného potomka, což má být holčička. Stane se však něco strašného. Hazel je nemilosrdně zavražděna a díky obrovskému úsilí je alespoň dítě zachráněno. Zdrcený Hector tuší, kdo za vraždou stojí a je pevně rozhodnut smrt své ženy krutě pomstít. Jeho odhodlání ještě posilní fakt, že se vrah jeho ženy pokouší zabít i jeho maličkou dceru. Povolá svůj starý tým, neohrožené a osvědčené spolubojovníky, kteří s ním prošli už řadu bojů a na který se může stoprocentně spolehnout.

Děj začíná v prostředí Londýna a Velké Británie vůbec, poté se přesouvá do Afriky, do Abu Zara a do Kazundu, což má být malé království na pomezí odlehlých a nebezpečných oblastí Konga.

Dějová linie se vrací retrospektivně do minulosti a osvětluje záhadu svěřeneckého fondu, který dcera Hectora a Hazel zdědila po matce. Založil ho její první manžel a je tajné, jací další dědici z něho smějí čerpat. To je však klíč k rozluštění záhady Hazeliny smrti. Návrat o několik let do minulosti vypráví příšerné osudy syna a dcer Hazelina prvního manžela.  

Jsem od Wilbura na popis lidské krutosti zvyklá, vždy mě ale dokáže znovu překvapit. A nejhorší na tom je, že to není žádné sci-fi, ale vím, že se takové věci skutečně dějí. Umí to však podat takovým způsobem, že to čtenáři není tak nepříjemné, jak by mohlo být.

Děj je velmi napínavý, já hltala, každou stránku a nebyla jsem schopná knihu dát z ruky, dokud nebyla přečtená. Pokaždé, když dočtu knihu od Wilbura Smithe, je mi to líto a okamžitě se nemohu dočkat jeho dalšího díla. 

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy