Nevěříte na voodoo? Věřte!

pondělí 15. duben 2013 06:12

Milovat knížky z Afriky mě naučil Wilbur Smith. Hned, jak jsem od něj přečetla první knihu, věděla jsem, že chci přečíst o tomto kontinentu vše, co se dá. Proto jsem byla nadšená, když jsem viděla, že Hana Hindráková napsala „Karibu Keňa“. 

Zaujala mě mimo jiné proto, že se zaobírá problematikou voodoo, což je pro mě velmi lákavé a zajímavé téma. Podle anotace kniha vypadá jako ženský románek, což tak úplně pravda není. Ano, je spíše zaměřená na ženy, ale určitě se nejedná o nějakou prostoduchou „harlekýnku“. Nic proti nim, také jsem jich pár přečetla, ale „Karibu Keňa“ je napínavá a tajemná, jako Afrika sama.

Autorka Hana Hindráková je zakladatelkou občanského sdružení „Fair“, které se zabývá projekty rozvojové spolupráce v Africe. Ráda cestuje a hodně času strávila právě v Keni. Na knížce je znát velká znalost prostředí i láska k černému kontinentu a místním lidem. Rukopis knihy „Karibu Keňa“ vyhrál v roce 2012 soutěž „Mám talent“ pořádanou nakladatelstvím Euromedia.

Hlavní hrdinka Sára Ječmínková má za sebou dlouhodobý vztah s mužem, se kterým si malovala společnou budoucnost. Svatbu, děti. Avšak chlapec jí udělal čáru přes rozpočet, když jí řekl, že se necítí být připraven na vážný vztah a zakládání rodiny. Sára mu dala ultimátum. Buď svatba, nebo rozchod, a on si vybral volnost. Ta mu ale dlouho nevydržela, později se Sára dozvídá, že ještě za trvání jejich vztahu si nabrnknul jinou, se kterou už čeká dítě. Pokrytec. Zklamaná a frustrovaná se rozhodne pro změnu prostředí. A to tedy radikální. Přijme práci u cestovní kanceláře Exotic tour a odjíždí do Keni jako delegátka do dvojice k již stávajícímu delegátovi. Z toho se později vyklube pěkné kvítko.

Už doma objeví na prahu svého bytu varování v podobě voodoo panenky a vzkaz, že nemá do Keni vůbec jezdit, nebo se jí přihodí něco hodně zlého. Je z toho velmi překvapená, protože jen velmi málo lidí ví, že se na cestu chystá. Nijak jí to však nevyděsí, na voodoo totiž nevěří. To se ale změní po tom, co několik dalších panenek najde i ve svém novém keňském bytě. Zámek není porušen a nic nenasvědčuje tomu, že došlo k násilnému vniknutí. Navíc se jí začíná zhoršovat zdravotní stav, zdánlivě bez příčiny. Začne hledat řešení. Pomohl by šaman? Kdo a proč se ji snaží zastrašit?

Nedlouho po příjezdu na nové působiště se seznamuje s Benem Okongem z kmene Luo a zamilovává se. Ben pracuje v žirafím centru, kde se poprvé setkali. Netrvá dlouho a jejich románek se přehoupne ve vážný vztah. Nic dalšího neprozradím, protože bych čtenáře mohla připravit o napětí, ale ty nejzajímavější a někdy tragické okamžiky teprve přijdou.

Sára je tvrdě zkoušená a vypadá to, že její život v Keni skončí a bude se muset vrátit a se staženým ocasem přiznat neúspěch, který ji prorokovala matka. A to se jí rozhodně nechce. Přes všechny překážky a veliké trápení se bude snažit přenést a vše zvládnout, jak nejlépe umí.

U této knihy jsem si hezky odpočinula a bylo mi příjemné přenést se do exotického prostředí žhavé Keni.

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

Martina Bubeníková

recenze knih a rozhovory s lidmi ze světa literatury

Recenze knih, které mě zaujaly a rozhovory s lidmi, které obdivuji, převážně ze světa literatury. Nečekejte negativní recenze. Když se mi kniha nelíbí, tak se s ní nebudu dále obtěžovat. Natož, abych o ní psala...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy